Warsztaty z Batiku

Co to jest Batik?


Batik –  to jawajska technika barwienia tkanin. Ma już ponad 2000 lat, polega na nanoszeniu na tkaninę stopionego wosku za pomocą niewielkiego narzędzia zwanego tjanting a następnie barwieniu jej barwnikami. Technika Batiku zdobyła w Polsce około roku 1920 ogromną popularność i zaowocowała powstaniem stylu jawajsko-krakowskiego. To niezwykle ciekawa i szlachetna technika wymagająca ogromnego skupienia, precyzji i dyscypliny.


Jak wyglądają warsztaty?


Najpierw opowiadam Wam kilka słów o Batiku – o jego historii, pochodzeniu i znaczeniu. 

Następnie objaśniam i pokazuję na czym polega sama technika. Pokazuję wosk, który topimy (i pięknie wtedy pachnie :-). Tłumaczę jak się posługiwać tjantingiem i jakie efekty można za jego pomocą uzyskać.


Wyjaśniam jak powstają różne rodzaje Batiku i pokazuję techniki z nimi związane, tak abyście mogli wybrać tę, która Wam się najbardziej podoba.

Robimy kilka prób – powstają kreski, kropki, plamy i maźnięcia 🙂


Teraz ważny etap: projektowanie. Batik jest techniką w której musimy mieć zaplanowane kilka posunięć do przodu – jak w szachach. Robimy projekt i wspólnie ustalamy kolejne etapy pracy.


No to zaczynamy! Tkanina przygotowana, napięta na ramę. Tjangingi w dłoń i do dzieła! Pierwsze linie są zawsze niepewne, ale już po chwili wszyscy nabierają odwagi 🙂


Nanosimy na zmianę barwnik i wosk, czasami trzeba chwilę zaczekać aż barwnik wyschnie. Możemy działać na jednej warstwie lub kilku. Powstają niezwykłe dzieła 🙂


Czas szybko mija, ja cały czas do każdego podchodzę, podpowiadam, pomagam, odpowiadam na miliony pytań :-). Na koniec wystarczy chwilę zaczekać aż wszystko wyschnie i…dalszy ciąg warsztatów zależy od tego co ma powstać z Batiku – jeżeli tkanina użytkowa, którą będziemy nosić i prać to zostaje ona na ramie, jeżeli obrazem batikowym, usuwamy wosk za pomocą żelazka i prasowania tkaniny przez papier.

Tkanina użytkowa jest dużo bardziej skomplikowana i pracochłonna, dlatego Wasze prace muszę zabrać do swojej pracowni i poddać obróbce – najpierw utrwalam barwniki, następnie wielokrotnie je płuczę i piorę ręcznie. Potem trzeba usunąć wosk, zanurzam je w ciepłej wodzie i pracowicie usuwam rękami z tkaniny, potem jeszcze kilkukrotne pranie i gotowe! 🙂